Viena JAV medicinos bendrovė nustatė naują žmogaus imunodeficito viruso (ŽIV) potipį ir pareiškė, kad šis atradimas rodo, jog moderniausi genomo sekų nustatymo metodai padeda tyrėjams užbėgti už akių mutacijoms.
Naujasis ŽIV-1 M grupės L potipio virusas buvo aptiktas trijų žmonių kraujo mėginiuose, paimtuose nuo 9-ojo dešimtmečio iki 2001 metų Kongo Demokratinėje Respublikoje, ketvirtadienį pranešė bendrovės „Abbott“ laboratorija.
Remiantis 2000 metais parengtomis taisyklėmis, naujas potipis gali būti išskirtas, jeigu yra nustatyti trys nepriklausomi užsikrėtimo šiuo virusu atvejai.
M grupė yra labiausiai paplitusi ŽIV-1 viruso atmaina. Šiuo metu L potipis yra jau 10-asis, išskirtas šioje grupėje – ir pirmasis nuo naujųjų taisyklių paskelbimo.
Preparatai nuo retrovirusų, sumažinantys viruso išplitimą nešiotojo organizme tiek, kad patogenas tampa beveik neaptinkamas ir negali užkrėsti kitų žmonių, yra veiksmingi gydant pacientus, užsikrėtusius kelių potipių ŽIV virusais, rodo tyrimai.
Vis dėlto nustatyta, kad skirtingi potipiai pasižymi nevienodu atsparumu vaistams.
„Kadangi L potipis yra didelės ŽIV grupės – M grupės – dalis, galėčiau tikėtis, kad dabartinės gydymo priemonės bus jam veiksmingos“, – naujienų agentūrai AFP sakė „Abbot“ vyriausioji mokslininkė ir Pasaulinės virusų stebėsenos programos vadovė Mary Rodgers (Meri Rodžers).
Ji pridūrė, jog „Abbott“ paskelbs naujojo potipio genomo seką mokslo bendruomenei, kad tyrėjai galėtų įvertinti jos poveikį diagnostiniams tyrimams, gydimui ir vakcinų potencialui.
„Vis labiau susietame pasaulyje nebegalime galvoti, kad virusai yra išplitę tik kurioje nors vienoje vietoje“, – pridūrė pridūrė Kanzas Sityje įsikūrusio Misūrio universiteto profesorė Carole McArthur (Kerol Makartur), viena iš straipsnio apie naująjį viruso potipį, paskelbto žurnale „Journal of Acquired Immune Deficiency Syndromes“ (JAIDS), autorė.
Trečiasis mėginys buvo paimtas prieš 18 metų, bet jo genomo seką tuo metu buvo sudėtinga tirti dėl nepakankamai išsivysčiusių technologijų.
„Abbott“ nurodė, kad proveržį pavyko pasiekti dėl naujos kartos sekvenavimo technologijos, leidusios mokslininkams nustatyti visą genomo seką sparčiau ir pigiau.
„Šis atradimas mums primena, kad siekdami užbaigti ŽIV pandemiją privalome toliau pergudrauti šį virusą ir išnaudoti naujausius technologijų pasiekimus bei išteklius, kas suprastume visą jo įvairovę“, – pabrėžė M. Rodgers.
Redaktorius: Raimondas Čiuplys
Vašingtonas, lapkričio 8 d. (AFP-BNS).
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.